12 oděvů namísto plného šatníku, část 3/4
Před třemi týdny jsem vám na tomto místě přinesl své zkušenosti z budování šatníku na úrovni. Podělil jsem se s vámi o první trojici a o týden později také o druhou trojici věcí z pomyslného "dvanáctera" základních oděvů, které by se měly nacházet v šatníku každého muže. Muže, který chce svým oděvem vyjadřovat sám sebe, úctu k sobě a lidem, se kterými se setkává při společenských, privátních i obchodních záležitostech.
Oděvy, o kterých byla řeč, tedy sada bílých košil, světle modré košile, tmavě modrý oblek, blejzr, šedý oblek z vlněného flanelu a nylonová modrá bunda do pasu, skvěle doplňuje další trojice. Všechny níže uvedené věci se s těmi ostatními dobře kombinují a jsou funkční samy o sobě.
Zdroj obrázku: epiphanyng.com
7. Béžové chinos kalhoty
Taky se jim říká khaki. Zřídka. Svůj původ, tak jak je známe dnes, mají mezi vojáky. Mnohé z toho, co bylo vymyšleno pro vojsko, je funkční i pro muže v civilu. A nejen v době druhé světové války v Pacifiku, ale po celém světě, české a moravské kotliny nevyjímaje. Tyto lehké, z bavlněného kepru ušité béžové kalhoty jsou optimálním oděvem pro teplejší části roku a méně formální příležitosti. Střihově odpovídají oblekovým kalhotám, mají tedy boční, tzv. klínové kapsy vepředu a vzadu dvě kapsy s patkou nebo knoflíkem.
Bavlněné kalhoty se pochopitelně mačkají, ale to patří k chinos kalhotám stejně, jako vrásky od smíchu kolem vašich očí.
Béžová, tedy relativně světlá látka, se mužům může jevit na první pohled jako náchylná k ušpinění. Opak je však pravdou. Na béžové není vidět prach ani běžné lehké omšení od nošení. Chinos jsou tedy optimální kalhoty pro ty muže, kteří chtějí vypadat dobře a také se tak cítit. Béžová se také krásně hodí ke světle modrým košilím a tmavě modrému saku. Béžová má také tu unikátní vlastnost, že se právě s modrou košilí krásně snoubí i s šedým sakem od vašeho flanelového obleku. Máte tedy další kombinační možnost navíc. Zvláště pro smart casual dress code, vhodný např. na koňské pólo.
8. Trench coat - lehký plášť
Trojité švy na okrajích, celkem třináct funkčních knoflíků, tři přezky, mužnost podporující výložky a pásek s tzv. D-kroužky, abyste ho nemohli ztratit. K tomu odolná béžová látka gabardén a geniálně vymyšlený funkční střih. To je Trench Coat, zákopový kabát, někdy také trenčkot. Plášť, jehož slávu a nesmrtelnost v pánských, později i dámských, šatnících podpořili opět vojáci, pro něž byl původně tento lehký kabát vyvinutý. Snad každý muž, který za posledních sto let něco znamenal, myšleno objevoval se na plátnech kin, na chodnících slávy, ve sportovních kláních i na setkání v různých společenských kruzích, oblékal tento kabát.
Trenčkot je nesmrtelným důkazem, že to, co je skvělé a funkční, není třeba měnit.
Gabardén, tedy látka, z něhož je převážně vyroben, je většinou bavlněný. Hustota a způsob, jak je látka tkaná způsobuje, že je to oděv odolný větru, lehkému dešti a také sem tam nějakému doteku při cestování. Jeho délka vždy kryje okraj sak, hodí se tedy k obleku. Jeho sportovně elegantní vzhled, tradiční střih a nápadné, většinou hnědočerné knoflíky z něj dělají oděv na dlouhá desetiletí. V praxi je pro muže v dnešním světě téměř nezničitelný.
Trench coat se hodí jak k formálnějším událostem, tak k těm, které považujeme za denní. Nemusíte se o něj moc starat, vydrží hodně. Pohození na zadní sedadlo, mezi ostatními kabáty na věšáku v kavárně nebo háčku u oken vlakového kupé. Trenčkot, chcete-li tuto českou verzi, je univerzálním vojákem mezi kabáty.
9. Separátní vesta
Chcete-li jednu vrstvu pod sako navíc, máte dvě možnosti. Tou první z nich, méně hřejivou, je separátní vesta. Tedy oděv podobající se vestě od obleku, ale mající jinou barvu než tmavě modrou nebo šedou. Skvěle se mi osvědčila vesta, která je lehce kostkovaná a kombinuje hnědou, béžovou a modrou. Vynikající službu vám také poskytne vesta v barvě bordó, hořčicové nebo mechově zelené. Všechny tři uvedené barvy se budou výborně kombinovat se vším, co jsem jako esenciální oděvy již uvedl. Navíc vytvoří nenásilný a elegantní doplněk, nehovořím-li o jeho izolačních schopnostech.
Z optického hlediska vás bude vesta vždy zeštíhlovat.
Řada knoflíků, špičky ve spodní straně a výrazné "vé" jejich předních
částí vytvoří další, dodatečné vertikály, které, pokud máte nadváhu, nutně
potřebujete. Vesta by neměla na vašem břichu odstávat. Měla by být tak dlouhá,
že překryje pas vašich kalhot a nenechá vylézat košili. To by byl trapas. Pod
všechny uvedené vesty můžete nosit jak bílé, tak i modré košile. S doplňky
i bez nich. Z hlediska etikety oblékání je vesta podvlékací část oděvu,
není tedy běžné nosit ji bez saka. Sako nenahrazuje. Na druhou stranu, pokud to
zvládnete, vytvoří zajímavý, odlehčený outfit pro cestu do města společně
s šedými kalhotami a košilí s vyhrnutými rukávy. Tady vždy bez
kravaty.
Oděvy jsou a budou jedním z nejvýraznějších komunikačních nástrojů v rámci neverbální komunikace. Svým oděvem říkáte mnohé. Optimální je, pokud to, co říkáte, vychází z vašeho nitra, respektuje, ba vyjadřuje vaše hodnoty. Směrem k partnerce, partnerovi, dětem, přátelům osobním i těm obchodním.