Etiketa chytrých hodinek
Před pár lety to bylo jako z říše snů, nyní se "smart watch" objevují na zápěstích lidí častěji a stávají se v jistých kruzích mainstreamem. Jste v tom také? Neotravujete tím však někomu život? Někteří nedají dopustit na konkrétní značku, jiní jsou zase přímo posedlí možností dokupovat a měnit jejich vzhled pomocí nových řemínků.
Přestože v názvu je cosi o chytrosti, nebude na škodu zamyslet se nad "moudrostí" a nastavit etiketu používání chytrých hodinek.
Zdroj obrázku: techweb.ch
Mluvil jsem o etiketě chytrých hodinek s několika lidmi. To nejdůležitější na začátek. Opravdu nezáleží na tom, co mají hodinky za značku. Pokud jinou značkou, než tou vaší pohrdáte, respektive vyjadřujete jakkoli nevhodně svůj názor, jde o snobismus. O tom byl tento článek a tady jeho druhé pokračování.
Zde je "sedmero" pravidel, takových mini lekcí, které vám pomohou nezabřednout až po uši do digitálních trapasů:
1. Nedívejte se na ně, když jste s jinými lidmi
Zacházejte se svými chytrými hodinkami stejně jako se svým telefonem. Přece byste nevytáhli telefon při pohovoru nebo uprostřed schůzky. A na romantické rande také telefon nepatří. Bez ohledu na to, zda jsou chytré nebo mechanické, je pohled na jakékoli hodinky v takových situacích více než nevhodný.
Přestože máte na zápěstí zařízení, které vám přináší možnost využívat spousty funkcí, neznamená to, že opustíte základní principy etikety.
Pohledem na hodinky, klasické nebo chytré, říkáte, že se nudíte nebo spěcháte. A to nechcete. Možná si myslíte, že to děláte, jen když nemluvíte a snažíte se být diskrétní... ale diskrétní rozhodně nejste.
2. Zapněte si tichý režim
Chytré hodinky mají tlačítko, jak zapnout tichý režim. Podobně jako u telefonu. Vím, že to víte, mnohdy na to však nedbáte. Za určitých okolností musíte mít prostě telefon nastaven na tichý režim. Ve stejných případech to platí pro vaše chytré hodinky. Představte si například, že jste na obchodní schůzce. Když nenastavíte tichý režim, cinkají vám notifikace a zvoní příchozí hovor, rušíte významně setkání. Jste otravní. Stejně tak je to u chytrých hodinek.
Mimochodem, pokud k tomu dojde, omluvte se stejným způsobem, jakým byste se omluvili v případě telefonu. Hodinky vypněte, přepněte jej do tichého režimu a pokračujte.
3. Neukazujte jiným lidem fotky na smart watch
Pokud chcete někoho unudit k padnutí, prohlížejte si sdílené fotky na mikro displeji vašich hodinek. Nejenže je většinou úhel k prohlížení více než nevhodný a povrch se leskne, motiv je tak malý, že nutí váš protějšek naklánět se blíže k vám. A to třeba nechce...
Podobná nuda většinou panuje při sdílení desítek vašich fotografií na mobilu. Uznejte, liší se jen v malé míře a pro váš protějšek většinou neznamenají nic moc.
A když se náhodou zadívá a něco ho zaujme, přeletíte prstem přes displej a řeknete: "To nic, tady vypadám blbě..."
4. Nezdržujte při placení hodinkami
Máte-li na chytrých hodinkách aplikace k bezdotykovému placení, ujistěte se, že fungují bez potíží. Snad nejhorší je, když točíte svým zápěstím kolem terminálu a hledáte, který úhel je ten správný. Zdržujete. Ostatní za vámi mění naklonění svých hlav a kroutí očima.
5. Hlasové příkazy jsou skvělé. Někdy ne
Opravdu vás nechceme poslouchat, jak dvakrát či více opakujete Siri své příkazy. Existují totiž určité situace, kdy hlasové příkazy prostě nejsou vhodné. Tramvaj, čekárna ani kavárna si vaše dialogy nepřejí. Mnohdy si to neuvědomíte a na hodinky zvyšujete hlas. Rušíte.
Uvědomte si, co říkáte Siri ve veřejném prostoru, udržujte detaily svých kontaktů a jejich životy v soukromí.
Asi většinou nejde o nic zásadního, nic, co by ohrozilo bezpečnost státu. Avšak. Nikdy nevíte, kdo vám může naslouchat.
6. Nepoužívejte je při řízení
K aktivaci displeje stačí jen rychlý pohyb ruky. To vás může svádět používat je při řízení auta. Jen proto, že máte informace na zápěstí, neznamená to, že budete při řízení méně rušeni, než kdybyste používali telefon.
Je to stejné, efekt vyrušení je podobný, možná i větší, protože jsou texty menší. Pokud to uděláte, vystavujete ostatní účastníky silničního provozu nebezpečí.
7. Pozor na chytré hodinky v práci
Neznám firmu, která by předpisy pro smart watch řešila koncepčně. Avšak soubor pokynů pro používání chytrých hodinek na pracovišti by mohl posloužit ke zmírnění frustrace třeba na poradě. Jen si vzpomeňte, když tam každá druhá osoba "civí na hodinky" co dvě minuty.
Je to ok, když v práci vytáhnete telefon a začnete prohlížet Instagram? Není? Tak prosím nenastavujte své chytré hodinky na příjem upozornění ze sociálních sítí. Signál na hodinkách, který vám dá vědět změnu zdravotního stavu nebo aktivaci domácího bezpečnostní systému, je jedna věc. Ale určitě není vhodné, aby vás upozornily, co má vaše oblíbená celebrita právě na oběd.
Závěr?
Každé pracoviště je jedinečné, stejně tak i vztahy. Flexibilita v chování je klíčová pro spokojenost doma, mezi přáteli i v práci. Zároveň však mnoho lidí nedokáže naistalovat ke svým hodinkám aplikaci "zdravý rozum".