Etiketa darování a předávání vína. Hlavně žádná nuda.

08.04.2024

Začněme jednoduchou otázkou etikety, kterou si položí každý, když přijde řeč na darování a přijímání láhve vína. Co dělat, když host přijde na večeři s vínem v ruce, aniž by se předtím poradil s hostitelem? 

Pravidla jsou jednoduchá. Příjemce i dárce musí být flexibilní. Ten první se může toho druhého zeptat, zda si přeje, aby se dárek, tedy donesené víno, podávalo u večeře. Dárce by měl otevřeně sdělit, že obdarovaný může rozhodnout, zda se víno hodí k jídlu. Pokud láhev skončí na stole, měl by hostitel dát všem u stolu vědět, kdo ji přinesl.

Nyní však k dalším zásadním bodům. Při dávání vína platí opravdu jedno důležité pravidlo: Nebuďte nudní. Největším faux pas, které může při darování vína nastat je, že víno samotné nebo jeho prezentace bude nudná. 

Je lepší nenosit žádné víno než přinést víno zapomenutelné.

Do dárku je třeba vložit trochu myšlenky. To sice platí pro jakýkoli typ daru, obzvláště však pro víno v láhvi. To může v opačném případě působit jako nedomyšlenost. 


Mohlo by se hodit...

Jak předávat dary lépe než ostatní? 

Co s květinami, které dostanete? A jak je darovat? Odmítnout celofán nebo je to fuk? Jak se zachovat při přijetí daru s logem firmy? Přečtěte si požadavky etikety, jak s darem naložit správně a co s ním nedělat. Zobrazit více >> 


Zde je jednoduchá strategie pro darování vína téměř v jakékoli společenské situaci:

Narozeninová oslava

Jedním z nejzajímavějších dárků k narozeninám je víno Madeira. Je to alkoholizované víno, které se ani po otevření lahve nikdy nezkazí. A tak můžete někomu darovat Madeiru, která byla lahvována v roce jeho narození, a on si může každý následující rok na své narozeniny dát doušek.

Můj osobní tip: 

Co se týče Madeiry, výrobce D'Oliveiras má vždy opravdu konzistentní ročníky. Není výjimkou, že můžete najít některé lahve, plněné vínem vyrobeným koncem předminulého století. V tomto případě však zřejmě nepůjde o rok narození oslavence.

Sváteční večírek

Šampaňské v láhvi magnum nelze přehlédnout. Nespornou výhodou vedle oné nepřehlédnutelnosti je, že velkoformátové lahve skutečně udržují víno déle čerstvé. 

Příště, až půjdete na večírek, tak s magnumem šampaňského. Není o tolik dražší než láhev běžné velikosti a vypadá skvěle.

Můj osobní tip: 

Od znalců šampaňského jsem se dozvěděl o uskupení Spécial Club. Je to konsorcium malých pěstitelů, respektive výrobců z oblasti Champagne, kteří dávají do série lahví své absolutně nejlepší víno. Zkuste láhev třeba od J. Lassalle.

Party pro vinařské maniaky

Pokud se obdarovaný ve víně vyzná, přineste láhve dvě. Jednu, o kterou se může na večírku podělit (pokud chce), a druhou do jeho sbírky. Zjistěte, co má rád, a při předávání řekněte něco jako: "Tohle je pro tebe osobně. Na později."

Můj osobní tip: 

Na zadní stranu láhve napište permanentním popisovačem (například od Sharpie) věnování. Pokud je příjemce opravdu sběratel a vy to neuděláte, často si ji prostě "hodí" do sklepa. A když ji někdy později otevře, pomyslí si: "Jé, to je pěkné víno. Zajímalo by mě, kdo mi to dal?"

Večírek s vinným párováním

Jedním ze způsobů, jak pozvednout láhev vína, je spojit ji vizuálně s jinou potravinou. Estetika je součástí etikety. Pohlédněte na etiketu (v tomto případě tu nalepenou) či barvu uzávěru a podle toho vyberte barevně hodící se kvalitní potraviny. Vsaďte na opravdové delikatesy. Třeba plechovku ančoviček od Don Bocarte, kachní paté od Malvasía nebo čerstvý kozí sýr od La Casota.

Můj osobní tip: 

Darujte kvalitní hořčici. Jde o doslova podceňovaný doplněk k hlavnímu daru, skvělé koření a neobvyklý prezent. Parádní balení má dijonská hořčice od Edmond Fallot. Tentýž výrobce vám nabídne také čtyři vynikající hořčice v degustační sadě...

Zdroj obrázků: manofmany.com, southernliving.com 


Chcete z etikety s přáteli a rodinou více?

Etiketa s námi žije doma. Nenachází se jen v naleštěných sálech divadel, v kancelářích a při společenských událostech. Kniha Etiketa domácí je návodem, jak mít doma lepší vztahy a porozumět přátelům. Prozkoumat >>