Etiketa smutečního obřadu
Zpráva o úmrtí vám blízkého člověka vás zachytí téměř vždy nepřipravené, měli byste však znát způsoby, jak vhodně reagovat. Co říct? Kolik slov je tak akorát? A co když dostanu zprávu "esemeskou"? Znát základní doporučení, jak se chovat, co říkat a co si obléct při rozloučení se zesnulým jsou informace, které s největší pravděpodobností jednoho dne, ať si to přejete či nikoli, budete potřebovat.
Zdroj obrázku: gq.com
Pohřeb je jistě jednou z nejméně příjemných společenských událostí. O to více je nutné dát najevo úctu a respekt zesnulému a pozůstalým. Etiketa, vhodné chování a odpovídající oděv v den rozloučení je absolutní minimum. V době pohřbu a smutečního shromáždění není prostor pro jakékoli přešlapy.
Přijetí smutečního oznámení nebo parte
Dostanete-li do vaší schránky dopisní obálku, většinou orámovanou černou linkou, je pravděpodobné, že se v ní nachází parte. Často se jedná o strohé oznámení. Je nyní na nás, abychom odeslali písemné vyjádření soustrasti. Nejvhodnější je psané rukou. Je jisté, že může dojít k emočnímu vypětí a dopis rukou napsat nelze. V tom případě postačí dopis vytištěný nebo psaný na stroji a vlastnoručně podepsaný. Pozůstalým netelefonujte.
Dostanete-li se k vám zpráva telefonicky, postačí věta typu: "Je mi to líto, přijměte, prosím, moji upřímnou soustrast." Není vhodné ptát se na jakékoli detaily.
Pokud vám je však chce protějšek sdělit, vyslechněte jej. Když k vám zpráva dorazí formou krátké textové zprávy, považuji za vhodné velmi blízkým lidem zavolat a jednou větou sdělit svoji soustrast. Pokud je zpráva ze vzdálenějšího příbuzenstva či od známých, postačuje kondolence (vyjádření soustrasti) formou kondolenční karty nebo dopisu. Pozor. Soustrast nepřejeme, ale vyjadřujeme.
Oděvy vhodné
Etiketa oblékání na smuteční obřad má svoji historii, která nás zavazuje k dodržování. Typickou barvou smutku je u nás i ve velké části Evropy černá. Z toho vyplývá vhodný oděv i dnes. Pro ženy jsou vhodné černé šaty bez vzoru, černé punčochy a černé boty. V chladném počasí nebo v dešti kozačky, černý plášť, v zimním období černý kabát nebo černý kožich. Plášť nebo kabát může být i antracitově šedý. Černý baret nebo klobouk a černé rukavice jsou velmi vhodné. Často jsou projevem rozloučení slzy, vezměte si s sebou tmavé brýle a bílý plátěný kapesník. Doplňte případně jen velmi střídmým šperkem.
Pro muže je černý oblek. Jedinou vhodnou barvou košile je bílá s dlouhým rukávem (optimálně s francouzskou dvojitou manžetou) doplněná černou kravatou a bílým bavlněným kapesníčkem v náprsní kapse saka. Podobně jako u žen jsou žádoucí černé polobotky a černé, dostatečně vysoké ponožky. Proti větru či dešti si vezměte černý nebo tmavě šedý plášť, v zimě kabát nebo kožich. Klobouk nebo baret, který se hodí k obleku i kabátům, doporučuji podobně jako černé rukavice. Při nepřízni počasí černý deštník. Je vhodné, aby i muž měl ve své kapse u kalhot čistý bílý plátěný kapesník.
Mohlo by vás zajímat:
Nová kniha Daniela Šmída nyní v předprodeji. Chcete mít lepší vztahy s kolegy? Cítit se lépe v práci nebo změnit způsob komunikace v kanceláři? Tato kniha vám s tím pomůže. Získejte ji dříve než ostatní a za nižší cenu, než se bude později prodávat.
Zobrazit více >>
Nevhodné oděvy
Pro muže je košile bez kravaty nevhodná, podobně jako je nevhodné jít se rozloučit se zesnulým bez saka, jen v košili. Není vhodné, aby muž měl jakékoli ozdoby, výrazné hodinky, boutoniere nebo výrazné kapesníčky. Nežádoucí jsou také jakékoli jiné barvy kravaty než černá, případně tmavě šedá. Motýlek je nevhodný, jelikož působí slavnostně. Pro ženy nejsou žádoucí okázalé šperky, odhalená ramena, krátké sukně nebo velké rozparky či hluboké výstřihy na šatech. Vyhněte set také barevným botám nebo výrazným doplňkům.
Velké NE jsou v obou případech před slovy džíny, sportovní oděvy, bundy, trička, polo trika, proužkované nebo kostkované košile nebo halenky, vzorované kravaty, hnědé boty, tenisky, otevřené boty, sandály, výrazné barvy čehokoli a roztrhané nebo špinavé oděvy.
Komunikace na pohřbu
Společenská událost tohoto typu je mnohdy také příležitostí, jak se setkat po dlouhé době se vzdálenými příbuznými a řídce vídanými známými. Před pohřbem však není prostor pro sdělování rodinných informací či dávných nebo nedávných situací. Na tato komunikační témata je čas poté, co smuteční obřad proběhl, a to buď cestou zpět z místa rozloučení nebo na smuteční hostině.
Během obřadu není vhodné mluvit ani šeptem. Často je součástí rozloučení také smuteční projev, který pronáší najatý řečník nebo někdo z přátel nebo z rodiny. Projev nijak nekomentujte i přesto, že v něm zazní cokoli, s čím subjektivně nesouhlasíte.
Po obřadu máte možnost osobně kondolovat pozůstalým, a to v pořadí, ve kterém stojí či sedí. Krátkou osobní kondolenci "Upřímnou soustrast" pronášejte tiše, nevyžadujte oční kontakt pozůstalého, podejte ruku a krátce stiskněte. Mírně ukloňte hlavu. Není vhodné ruku držet dlouho či tlačit i přesto, že vás k tomu mohou emoce nutit.
Smuteční hostina
Patříte-li do nejbližšího rodinného kruhu budete jistě po rozloučení pozváni. Je vhodné, abyste se smuteční hostiny účastnili, případně se v době pozvání, které bývá nejčastěji osobní před obřadem, omluvili. Smuteční hostina slouží k odpočinku po emočně vypjaté situaci a také společenskému setkání mezi příbuznými. Také zde je žádoucí zachovat pietu a zamezit jakémukoli projevu nezdvořilosti.
Je zapovězeno hovořit o dělení majetku, závěti nebo případných dluzích. Je také nevhodné "vytahovat" staré křivdy nebo se posilňovat alkoholem. Vhodné je na zesnulého zavzpomínat, nebát se také sdílet veselejší historky, které jste s ním prožili. Cílem této části rozloučení je také "setřepání smutku". Proto není nutné bránit se v průběhu hostiny úsměvům či tichému smíchu. Podobně jako u jiného jídla také zde platí zásady etikety u stolu a střídmosti.