Etiketa v době vánočních svátků
Významnými dny, kde pocit rodiny, sounáležitosti a "patření" mezi ostatní dostává tradičně velký význam a obecnou podporu, jsou vánoční svátky. V těchto dnech si často připomínáme potřebu být pro ostatní důležitými vnímáni, s někým pro vás důležitým být a obklopovat se blízkostí lidí. Máme často touhu schoulit se do klubka, pocítit konec něčeho a těšit se na začátek něčeho jiného.
A právě ona konečnost, uvědomění a zvědomění, nás vedou k jisté melancholické náladě, která přirozeně a nevědomky tyto dny provází. Nebraňte se přirozeným pocitům a pokuste se také v partnerství dodat času adventu, tedy předvánočnímu času, více klidu. Vysvoboďte sami sebe, vaše partnery, manželky a děti z kleští nutnosti vše stihnout, zvládnout a zařídit právě do Vánoc.
Opusťte potřebu mít právě Vánoce jako nějaký milník, den, do kterého musí být nutně hotovo, vymalováno, nová skříň, tohle či tamto.
Vystupte z mocného proudu, který strhává masy lidí, celé rodiny i jednotlivce k nákupnímu šílenství, shánění a ježdění a nepřirozeně brání podstatě zimního období - klidu. Lidé jako by se bránili, vzpínali a odpírali si možnosti podřimovat, usnout a odpočívat. Nutí se do aktivit spojených s obdarováním a zapomínají na dary největší. Přítomnost, vědomí a lásku.
Oslava Vánoc je oslavou nového začátku. Vše, co jste v tomto roce prožili, můžete během doby předvánoční zrekapitulovat, zhodnotit a uvědomit si nadbytek, bohatství a vztahy, které vám byly k dispozici. Je však téměř nemožné k tomuto bodu přijít v případě, že pro vás předvánoční doba reprezentuje dobu shonu, hledání dárků, kupování a plnění představ o ideální podobě Vánoc z reklam na slazený nápoj. Ta bývá mnohdy vykreslena jako den překypující bohatstvím, dárky a štědrostí a podvědomě nutí mnoho lidí ke konzumu. Děti, které se o Vánocích od svých rodičů dozvídají pouze, že se jedná o den, kdy "se dávají dárky", jsou paradoxně kvůli dárkům o mnohé ochuzeny.
Prožívejte tedy Vánoce a pár dnů před nimi v klidu. V prvé řadě to oceníte vy, vaši blízcí a vaše vztahy. A o ty jde nejvíce, protože právě na nich závisí vaše opravdové bohatství, ony jsou těmi největšími dary nejen o svátcích. Vyprávějte si s partnery, rekapitulujte, užívejte si tmavých večerů ve společnosti svící, s dětmi nebo v páru zachumlaní do deky, s knihou pod čtecí lampou nebo při poslechu audio pohádek, které vyměňte za televizi. Sportujte, choďte na procházky, do přírody nebo po městě, užívejte si toho, že vy nic nesháníte. Využijte symbolů hojnosti, jablek, ořechů či větviček k sváteční dekoraci, případně pomocí několika decentních baněk s klidným světelným řetězem ozdobte vchod do domu a věnec na dveře. Jistě je to otázka vkusu, který často chybí, ale v případě, že váš dům bude zvenčí vypadat jako Matějská pouť, blikat a svítit různými barvami, nemůže být o decentnosti řeč.
Neustálým blikáním vašich světelných řetězů znepříjemňujete sousedům dojem z klidu svátků. A to nemluvím o zvířatech.
Dary
k Vánocům sice neodmyslitelně patří a s nimi i tradice zdobení
stromků v domácnostech i v přírodě, aby je bylo kam položit. Dárky
však mohou být v malém množství a kvalitní namísto jejich hromad. Dary
vybírejte výhradně s plným ohledem na obdarovaného, nesnažte se jej vaším
dárkem přinutit do něčeho, co nedělá, případně nosit to, co nenosí, a vy byste
si přáli, aby to tak bylo. Na jednu stranu se můžete spolehnout na vouchery,
jejichž...
Chcete si celý text dočíst?
Dozvíte se, jaké vouchery kupovat a jaké nikoli, proč dárky při předání nijak nekomentovat a také to, co s nechtěným darem udělat. A k tomu také jak se oblékat, podávat štědrovečerní večeři v souladu s etiketou a radovat se z dárků.
Rozsáhlou kapitolu o etiketě Vánoc a dalších 86 témat o chování v rodině a s přáteli najdete v knize Etiketa domácí.