Jsou oděvy na dostihy, parkur a pólo stejné?

14.09.2021

Před tím, než se vrhneme společně do oděvů spojených s jezdeckým sportem, mi dovolte odpovědět na případnou otázku, proč bychom se měli oblékat na tyto sportovně společenské akce jinak než na sobotní nákup do obchodního centra. Proč požadovaný oděv dodržovat a ustoupit z případné egocentrické pohodlnosti nebo "nedejbože" přijít v džínách*, košili s krátkým rukávem nebo trikem s potiskem.

Dress code, tedy požadavek hostitele nebo organizátora na oděvy hostů, je součástí úrovně akce. Čím vyšší společenskou úroveň akce má, tím je oděv formálnější. Zde jsou tři důvody:

  1. Dodržet požadovaný dress code je podobně důležité, jako dodržet čas příchodu. Porušení toho či onoho se může jevit jako pohrdání hostitelem.
  2. Když jsme ve společnosti podobně oblečení jako ostatní, cítíme se dobře. Opak způsobí, že si připadáme nemístně, cize nebo jako bychom si neměli co říct a byli na obtíž. Nezapadneme. Náš dobrý pocit je tedy dalším důvodem pro dodržení dress code.
  3. Neméně důležitým důvodem, proč dbát na úroveň oděvu je fakt, že mezinárodní dostihy a turnaje jsou společenskou událostí a ostatní hosté se mohou cítit divně, když bychom my dress code nerespektovali.

Do kultivovaného prostředí koní a jejich elegantních jezdců zapadnete, když této společenské události přizpůsobíte svůj oděv a dodržíte to, co je uvedeno na pozvánce. Dress code je přání organizátora, abyste se oblékli odpovídajícím způsobem. Všechny tři jezdecké sporty něco spojuje, avšak oděv vhodný na hřiště koňského póla je zcela jiný než na dostihy.

Co jsou dostihové závody?

Je to závod koní, ve kterém se účastníci, žokejové, snaží dostat do cíle jako první a to na trase bez překážek nebo s překážkami (steeplechase). Umístění, respektive pořadí v cíli je známkou pro koně, který, pokud je výkonný, je následně zařazen do chovu a své stáji přináší finanční zdroje. Dostihy jsou pořádány na dostihových závodištích, které mají různé délky. Konají se po velkou část roku. Podzimní termíny jsou však ty nejčastější. Mezi známá česká závodiště patří pražská Chuchle nebo závodiště v Pardubicích, hojně navštěvovaná jsou také moravská závodiště ve Slušovicích nebo v Brně. Diváci sedí na krytých i otevřených tribunách nebo v lóžích. Ekonomické vstupenky vedou do prostor určených pro stání.

Typické oděvy pro ženy i muže na tradiční Royal Ascot Derby. Zdroj: royalascot.co.uk

Co si na dostihy obléct?

Dámy zvolí polodlouhé pohodlné šaty, které jim nebudou bránit v chůzi po řadě schodišť na tribunách. Vhodné jsou šaty nepřiléhavé, tedy s volnou sukní, aby se jim dobře sedělo. Boty mohou být na vyšším podpatku, protože po celou dobu, vyjma euforie, když kůň, na kterého jste vsadili, spurtuje do cílové rovinky, ženy sedí. 

Signifikantní pro dostihový dress code žen jen opravdu výrazně zdobený klobouk nebo výjimečný fascinátor. 

To je malý klobouček nošený na stranu s výraznou ozdobou z per, sisalu nebo drátků. Muži odpovídají vyšší formalitě žen tím, že si vezmou tmavší oblek, případně tmavé klubové sako se světlými kalhotami, tmavě hnědé boty. Na podzim plstěný klobouk, na jaro panamák. Významné mezinárodní dostihy jsou příležitostí obléct si žaket a doplnit jej cylindrem. V tomto případě jsou boty vždy černé. Jak vidno, dostihy jsou z jezdeckých sportů ty nejformálnější.

Co se skrývá za parkurovým skákáním?

Parkur je jezdecký sport, ve kterém má jezdec na koni za úkol v co nejkratším čase a nejmenším možným počtem chyb projet trasu s překážkami. Historie tohoto sportu sahá k dřívějším důstojníkům britského jezdectva. Ti považovali jízdu přes překážky za součást svého tréninku. Kůň vhodný na parkur musí plně důvěřovat jezdci a jejich trénink je silně spjat s drezurou. Krásný zážitek jsme směli jako diváci prožít ve slovenském Šamoríně v X-BIONIC® Sphere, výjimečném areálu určeným převážně pro tento sport. V tomto případě sedí diváci nejčastěji u stolů jako v restauraci či kavárně v uzavřeném prostoru tribun a VIP zón.

Oděv vhodný pro diváka přítomného parkurovému jezdectví. Zdroj: archiv autora

Co si obléct na parkur?

Vypadejte jako oni. Jezdkyně a jezdci mají předepsaný úbor sestávající se s bílých, u žen možno i béžových kalhot, tmavého, nejčastěji tmavě modrého, černého, tmavě zeleného nebo červeného saka a bílé košile s bílou vázankou. Zde si dámy vezměte inspiraci a oblečte si pohodlné světlé kalhoty nebo širokou sukni, doplňte bílou nebo světlou košilí a optimálně tmavším sakem. Na krytých, ale otevřených terasách může být na podzim i na jaře dosti chladno. Výrazné klobouky nechejte doma. Při slunečném počasí na otevřených terasách nasaďte slamák nebo panamák. 

Pro pány "to stejné, v bledě modrém", jak praví pořekadlo, ale ne doslova. Bílé nebo světle béžové kalhoty, světle hnědé boty. Pod tmavší navy, hnědé nebo tmavě zelené sako oblečte bílou košili klidně s rozhalenkou nebo doplňte šátkem ascot.

V čem spočívá hra koňského póla?

Třetí skupinou je koňské pólo, na které jsem svoji první pozvánku dostal před třemi lety. Měli jsem tu čest být společně s mojí ženou hosty našich přátel Lenky a Marka Polanových, kteří od roku 2014 na jejich farmě za aktivní podpory jejich tří dcer mezinárodní turnaje Noe Polo Cup pořádají. 

Koňské pólo se od dvou dříve uvedených jezdeckých sportů významně liší. 

Jde oproti dostihům a parkuru o kolektivní sport, jehož historie sahá až do starověké Persie. Na hřišti podobnému tomu fotbalovému hrají proti sobě dva týmy. Diváci stojí v trávě blízko hřiště nebo sedí na lavičkách.

Na koňské polo jsou vhodné jednoduché sisalové nebo slaměné klobouky. Zdroj: noepolocup.cz

Co si obléct na turnaj v koňském pólu?

To nejdůležitější pro ženy na začátek. Vaše boty. Zvolte nižší široký podpatek, protože součástí jedné z přestávek je tradiční zašlapávání drnů na hřišti a celou dobu jste v trávě. Jehlové podpatky nechejte doma, zapichují se do povrchu. Lepší, než tmavé, jsou ty světlé, není na nich vidět prach. Jste v přírodě, oblečte si letní světlejší nebo vzorované šaty nebo kombinace vzdušné sukně a halenky nebo topu. Nezapomeňte na sako, které vám pomůže, když bude větrno nebo vás ochrání před slunečními paprsky. Velenápadné klobouky a fascinátory si nechejte na dostihy, na hlavu bude nejlepší sisalový nebo "pánský" klobouk bez nápadného zdobení nebo panamák. 

Pánům poslouží světlý oblek nebo dvoubarevná kombinace saka a kalhot. Skvěle se hodí béžové kalhoty chinos k světlejšímu modrému saku nebo obráceně. Dobře ladí také vzorované sako s kostkami a šedé kalhoty. Doporučuji světlou košili, nejlépe bílou. Není na ní vidět pot. Rozhalenka, matný motýlek nebo pletená kravata může být. Do prostředí prašných cest se vyplatí vzít si světle hnědé nebo béžové boty. Černé nebo tmavě hnedé boty jsou stylová sebevražda, jsou po několika krocích zaprášené. Panamák, lehký slaměný klobouk nebo na podzim klobouk typu fedora, vás ochrání před sluncem.

Máte děti? Vezměte je s sebou. 

Součástí jezdeckých dnů bývá obvykle také nějaký program s koníky nebo dětský turnaj. Nezapomeňte, že i děti jsou hosté a je vhodné, abyste je už nyní učili, proč se věnovat i oděvům a oblékat se jinak na hřiště před domem, jinak na oběd k babičce a jinak na událost spojenou s jezdectvím. Dopřejte jim pohodlné, ale elegantní oděvy, chlapcům plátěné kalhoty nebo kraťásky, jemnou košili a svetřík nebo dětské sako. Dívkám "seknou" hebké šatky nebo set sukýnky a kvalitního trička. Pokud se opravdu chtějí podobat mamince, vyberte lehký slamák a ozdobte kytičkou z louky. Nezapomeňte na dobré botky, ve kterých mohou holky i kluci chodit, později i běhat všude a celé odpoledne.

A zde je možná bod, kdy už sami počínáte cítit, že obléct se jinak, dbát na dress code organizátora není jen vhodné, protože to kdosi kamsi napsal, ale je to také moudré a společensky žádoucí. V případě, že shora uvedené považujete za omezující, nikam nechoďte. Nekažte sobě ani ostatním estetický dojem ze společenské akce s koňmi. Těším se, až se na některém z dostihů či turnajů uvidíme. Napadne-li vás nějaký dotaz komentář, tak mi jej napište tady dolů. 

*Míříte-li navštívit jezdeckou disciplínu western nebo rodeo, budou džíny skvělá volba.