Kdo z vás chce znát tajemství zimních bot?
Tento článek jistě není pro každého, tím jsem si naprosto jistý. Je jen velmi málo lidí v mém okolí, kteří si kladou tak moc otázek ve spojitosti s běžnými věcmi, jako jsou oděvy nebo boty. A právě proto jsem to, co budete číst možná více jak sedm minut, napsal. Na druhou stranu, co je to sedm minut, když se dozvíte minimálně pět a možná jednou tolik tajemství, které skrývají zimní boty. Zde je přehlídka bot, které psaly historii. Boty, které obouvali padouši, gentlemani, filmové hvězdy i obyčejní muži v továrnách. Boty, které vznikly pro vojáky a proto jsou tak skvělé.
Zdroj obrázku: gq.com
Perka neboli štiblety (Chelsea Boots)
To jsou kotníkové boty s pružným pásem tkaniny na obou bocích boty. Proto název perka. Díky této pružince jsou boty praktické na rychlé nazutí i při vyzouvání. V posledních letech vídám tyto boty častěji také u nás. V Evropě, kde má moudré obouvání delší tradici, jsou velmi častou podzimní a zimní obuví. Chelsea poznáte na první pohled podle nízkého podpatku, střihu těsně nad kotník a nejčastěji se zaoblenou špičkou.
Zdroj obrázku: paulevansny.com
Charakteristickým znakem je právě již zmíněná gumová pružná vsadka okolo kotníků zevnitř i zvenčí. Chelsea boty jsou šité ze tří částí, mají jen tři švy. Jsou tedy praktické pro údržbu, snadno se leští, do spojů neteče voda. Historie tohoto střihu boty sahá až do viktoriánského období. Dvorní obuvník královny Viktorie, J. Sparkes-Hall, si nechal v roce 1851 boty patentovat poté, co využil geniální vynález vulkanizované gumy amerického vynálezce Charlese Goodyeara. Jméno Chelsea je však novější. V oblasti Road King v čtvrti Chelsea v Londýně se v polovině 50. let minulého století vytvořila komunita mladých umělců. Od médií, které tuto komunitu pojmenovaly "Chelsea Set", se pojem Chelsea stal synonymem nového životního stylu včetně oblékání a těchto bot, které na celém světě zpopularizovali Beatles. Úzké kalhoty nebo džíny a Chelsea je nadčasový styl, aktuální i dnes.
Kotníkové boty s přezkami (Double / Triple Monk Straps Boots)
V 15. století byl život mnicha oddán bohoslužbám a ruční práci. Od východu po západ slunce procházeli mniši po kopcích v Evropě, sklízeli, seli, orali a vázali plodiny. Pro mnišskou práci měly hodnotu ty věci, které jim umožňovaly účinněji pracovat. Co se obuvi týče, vyhovujícími byly sandály s dvojitým popruhem. V horách a kopcích však nošení sandálů nenabízelo dostatečnou ochranu a zpomalovalo práci. Mniši potřebovali praktickou botu, která zakrývala nohu, byla odolná a mohla odolat drsnějšímu terénu.
Zdroj obrázku: paulevansny.com
Řešením byla uzavřená verze tradičního mnišského řemínkového sandálu - řemínkové boty. Vznikly Monk Straps, tedy popruhy na botách, které umožnily mnichům více svobody při jejich každodenních úkolech i v náročném terénu. Boty s přezkami, v jejich zimní verzi s dvěma nebo třemi, relativně zřídka vídané, patří však k funkčním a krásným botám. V duchu tradice jsou tzv. "monky" spíše jednoduchého střihu, přezky se dobře zapínají díky pružným vsadkám a jejich nošení je pohodlné. Dosahují jen těsně nad kotník a i přesto, že jejich vrchní část překryje nohavice kalhot, nápadné jedna či dvě přezky jsou vždy vidět. Můžete je nosit k formálnímu stylu stejně, jako k džínům nebo flanelovým kalhotám.
Nižší šněrovací kotníkové boty (Chukka Boots)
Chukka boty jsou kotníkové kožené boty se semišovými nebo usňovými (koženými) svršky a koženou, častěji však gumovou podrážkou. Zavazují se otevřeným šněrováním jen na dvě nebo tři dírky. Právě podle tohoto typického chukka šněrování je bezpečně poznáte. Jméno "chukka" zřejmě pochází z hry koňského póla, kde právě chukka je část hry (podobná hokejovým třetinám). Boty tohoto typu mají původ, jako mnohé praktické věci, ve vojenském prostředí.
Zdroj obrázku: paulevansny.com
Jsou přímými potomky formy pouštních bot, které původně nosili britští vojáci v západní části severní Afriky během druhé světové války. Po válce se tyto boty a vojenské přebytky dále využívaly jako boty na volný čas a práci. Dnes jsou "čaky" obvykle vyráběny z telecí kůže nebo semiše. Tvoří významnou část populární pánské obuvi po celém světě. Mohou být nošeny jak s obleky, jsou-li z hladké usně a mají užší špičku, tak s běžnějším oblečením, kde vyniknou právě ve své semišové verzi s kulatější nebo kulatou špičkou.
Vyšší šněrovací kotníkové boty (Balmoral / Derby Boots)
Vyšší zimní boty, které mnohdy dosahují až těsně pod lýtko a chrání tak větší část na chlad citlivé části nohy, mají dvě různá provedení šněrování. Ve obou případech jsou tkaničky navlečeny do sedmi až osmi párů dírek a nad nimi jsou mnohdy ještě dva až čtyři páry háčků. Prvním a častějším typem je typ "derby", zřídka nazývaný také "gibson".
Zdroj obrázku: paulevansny.com
Díly s tkaničkami jsou našity na horní straně svršku. Tento způsob konstrukce, známý také jako "otevřené šněrování", je pro nazouvání pohodlnější zvláště v případě vysokého nártu. Vysoké boty derby se kolem roku 1850 staly populární loveckou botou. Na přelomu 20. století derby pronikly s dělníky do měst na celém světě, kde jsou až dodnes. Poznáte je na první pohled tak, že dírky na tkaničky jsou olemovány kovovým očkem. Derby byly a jsou však kontrastu s elegantnějším zavazováním typu oxford, častěji u vysokých bot nazývaným "balmoral".
Zdroj obrázku: carminashoemaker.com
U zavazování na obdobný počet dírek, doplněné také o háčky nahoře, nemají dírky
viditelná kovová očka. Tkaničky jsou navlečeny do dílů, které jsou součástí
svršku a jsou relativně nenápadné. Balmoral Boots jsou boty pro "fajnšmekry" a
všechny z vás, kteří rádi nosíte elegantní boty k obleku nebo
oblekovému typu kalhot.
Který model vás "zvedl ze židle"? Do kterého byste nejraději investovali své peníze? Napište mi do komentáře váš názor, budu rád.
P.S. Jak si spočítat, zda-li se vám koupě takových bot vyplatí a kolik vlastně boty stojí opravdu, najdete v tomto mém článku.