Kolik stojí vaše boty opravdu?
Před deseti lety jsem uviděl v jednom z dobrých obchodů s obuví krásné boty. Musím uznat, že v té době jsem o podobném, stylově vyzrálém páru bot, dostupném v české kotlině, pouze snil. Můj sen podporovaly dvě, pro mě zásadní, fakta. Prvním z nich byl fakt, že krásné, vkusně šité a kvalitní boty klasického střihu jsem vídával jen v zahraničí. Druhým faktem byl pocit, že potenciální finanční výdaj za takové boty tehdy přesahoval můj rozpočet na zimní boty.
Zdroj obrázku: storenvy.com
Poslední větě rozumějte tak, že jsem neměl zkušenost, že kvalitní, myslím opravdu kvalitní boty mají svoji hodnotu a tomu odpovídá i jejich cena. A to i přes fakt, že jsem od svého tatínka i dědečka mnohdy slyšel: "Chlapče, nejsem tak bohatý, abych si mohl kupovat laciné věci."
Cena je otázkou citu
Každý máme jistou citlivost na cenu ve vztahu k jistému výrobku. Nejsem a nebyl jsem výjimkou. Tato citlivost však bývá většinou nepodložena a sympatická cena za určitý produkt je více či méně subjektivním dojmem ovlivněným několika faktory. Obvyklostmi v rodině, zvykem, médii, měsíčním příjmem, aktuální rodinou či osobní situací a jistě i dalšími. Podobně to bylo i v mém případě se zimními botami, po kterých jsem toužil.
Vydat více jak 5000 Kč před deseti lety za zimní boty se mi zdálo příliš. A to i přes to, že jsem o rok dříve koupil boty určené na sjezdové lyžování za tisícovek sedm. Vidíte společně se mnou také nějaký rozpor?
Do bot, které budu nosit každý druhý zimní den, tedy celkem asi šedesátkrát za zimu, jsem se "bál" investovat. I přesto, že jsem byl ochoten dát více za boty, jež potřebuji na 6 až 12 dnů ročně.
Kolik opravdu stojí boty?
Ty boty, tzv. Chelsea Boots Wingtip Full Brogue v barvě koňaku, jsem si tehdy koupil. Včera, po deseti letech nošení (odhadem jsem je měl na sobě asi 600 dnů) jsem zjistil, že v oblasti malíčku na levé botě je puklina v kůži, která už nepůjde spravit. Boty jsem nechal v průběhu jejich života jednou podrazit, dvakrát vyměnit podpatek, dvakrát jsem vyměnil koženou stélku, což byly dohromady investice asi 1000 Kč.
Náklad na jedno obutí tohoto páru bot byla tedy desetikoruna. Za deset korun jsem si oblékl tyto boty denně. Jen pro pořádek dodávám, že za posledních deset let jsem lyžoval asi 40 dnů, což znamená, že za lyžáky jsem zaplatil téměř 180 Kč denně. Pokud v nich budu lyžovat ještě dalších 10 let, budou mě každý den stát "nájem" ve výši téměř 90 Kč.
Boty na zimu potřebujete
Vlastnit jen ty věci, které opravdu potřebujete, je trend
posledního desetiletí a jistě nás bude velmi dlouho doprovázet. Pořizovat jen
ty věci, které opravdu potřebujete, je nejaktuálnější otázkou každého dne. Na
mě nyní čeká, pořídit si nové zimní boty, které opravdu potřebuji. Pokud vás
při čtení slova "boty" a "zima" napadly sněhule, tak o těch tady řeč není. Teoreticky
bych se rozhodoval mezi čtyřmi základními styly zimních bot a mezi několika
typy, jak budou boty ušité. Já mám už jasno, jaké boty si koupím. Na vás je,
abyste si vybrali také.
Čtyři druhy opravdu stylových párů zimních bot existují. Popíšu vám je dopodrobna v následujícím článku. Do té doby mi můžete napsat, kde a za kolik kupujete boty vy. Přímo e-mailem nebo tady dolů do komentářů.
P.S. Nejen o botách, ale také o ostatních smysluplných investicích do vašeho privátního i obchodního šatníku je tento on-line kurz >> Podívejte se, kam se můžete posunout.