Límec pánské košile a jeden velký omyl

01.06.2021

Jste si jistí, že víte, který typ límce vám sluší nejvíce, který límec nosí velká část mužů zcela nevědomky špatně a jaký límec má ryze sportovní původ? Už jen jedna negativní odpověď je důvodem, abyste ve čtení pokračovali dále. Malý díl, který ovlivňuje, jak v košili vypadáte, jak se v ní cítíte a jaké doplňky k ní můžete zvolit. Límec vaší košile.

Zdroj obrázku: carlthompson.com

Košile si ze své historie, o které jsem napsal dříve tento článek, nese až do dnešních dnů několik jednoduchých zásad: 

  1. košile musí být přizpůsobena tvaru postavy a poskytovat komfort
  2. košile je podvlékací prádlo a nejlépe vynikne se sakem
  3. košili noste jen jeden den, po použití vyperte
  4. nejlépe vypadá zapnutá, je rámem pro váš obličej
  5. bílá košile je určena pro výjimečné dny
  6. každý den je výjimečný

Definice, že košile je oblečení, které pokrývá trup od krku po sed včetně paží až po zápěstí, mně nestačí. Až příliš často vidím košile pověšené v obchodech, jako by to byly kusy hadrů. A je mi jich líto. V úctě k tomuto geniálnímu, ryze pánskému oděvu, bude vhodné, když jí dodám na vážnosti. Možná tím, že ji rozeberu na jednotlivé dílky, rozpářu ji ve svých představách na jednotlivé části a poskytnu vám na košili detailnější pohled. Každá jednotlivá část má svůj smysl, má svoji funkci, byť je na první pohled mnohdy dokonale skrytá.

Límec košile je nejviditelnější částí

V případě, že je naplněna podstata košile, shora zmíněná funkce podvlékací, je mnohdy límec tou částí nejnápadnější. Límec je tvořen dvěma díly. První z nich je stojáček, který tu viditelnou, ohnutou část spojuje s košilovým sedlem. Stojáček je pruh několika sešitých látek, který je nejčastěji vysoký 35 až 38 mm. Pro muže s krátkým krkem jsou vhodné nižší stojáčky, až jen 31 mm, mužům s delším krkem bude více slušet vyšší varianta. Mužům s dlouhým krkem, zvláště těm s ektomorfní, tedy velmi štíhlou postavou, nízké stojáčky nesluší. Jejich krk tak přímo ční z košile jako stožár.

Ať nízké nebo vysoké límce jsou tvořeny minimálně dvěma látkami sešitými po okraji. Takto ušité, relativně měkké límce, působí ležérně a hodí se pro volnočasové košile. Nejsou příliš vhodné pro nošení s kravatou nebo motýlkem. Zároveň jsou, pro jejich malou tuhost, vhodné do teplejšího prostředí nebo teplých dnů. Středně tuhé límce, které mezi látkami mají ještě nalepenou výztuhu, jsou nejčastější variantou běžné košile. Slavnostní oblekové košile jsou vybaveny tuhým límcem, který vytváří formální a pevný rámec pro kravatový uzel. Někteří výrobci nabízejí ještě mezi těmito třemi variantami další mezistupně, nejčastěji se však s tak detailním zpracováním požadavků zákazníka setkáte jen v krejčovstvích.

K čemu má límec kostice?

V rozích límce většiny košil s polotuhým až tuhým límcem jsou umístěny kostice. Centimetr široké a 5-6 cm dlouhé proužky se zakulacenou špičkou. Kostice zajišťují, aby se hroty límce neohýbaly. Mohou být všité mezi výztuhou a látkou, nebo vyměnitelné. V tom případě jsou umístěné v malých kapsičkách na vnitřní straně. Kostice jsou většinou vyrobené z pružného plastu, lze je však zaměnit za pevnější variantu z běžného kovu nebo stříbra. V každém případě platí, že vyměnitelné kostice je nutné před praním vyjmout a po vyžehlení límce opět vrátit zpět.

Čím víc švů, tím víc casual

Kolem celého límce vede často šev, který má za úkol sešité díly spojovat a držet je ploché. Zřídka se můžete setkat s košilovým límcem, který je bez viditelného švu. Ten působí velmi slavnostně a formálně a přesně k takovým příležitostem je vhodné jej mít. V oblékání, a tedy i u košil platí, že čím méně švů je viditelných, tím formálnější je vzhled oděvu. Optimální využití najde takový límec ve formálnějším prostředí smart casual, případně, a to mnohem častěji, jako základ jiných formálnějších dress code.

Moderní límec neexistuje

Límec vytváří nejvýraznější součást košile s ohledem na aspekt slušivosti. Tvar límce přímo ovlivňuje geometrii obličeje. Pro kulaté obličeje je vhodný límec Kent se strmě padajícími, špičatými hroty, které opticky obličej prodlužují. Nevhodné jsou naopak límce tupé, tzv. Windsor neboli Hai, které při zapnutí svírají tupý úhel. Také límce se zakulacenými špičkami nesluší mužům s kulatým obličejem, respektive s jeho kulatou spodní částí. Obě varianty kulatý tvar obličeje ještě více rozšiřují.

Hlavu jako mimozemšťan?

Pokud máte trojúhelníkový obličej jako já a většina mimozemšťanů, nebo špičatou bradu, budou vám právě obě zmíněné varianty, tedy zakulacené špičky a tvar Windsor slušet. Sluší také všem z vás, kteří nosíte polodlouhé vousy střižené do tvaru "kozí bradky". Takové límce dodají opticky hmotu právě ve spodní části. Oválný obličej nejlépe vynikne v límcích, které nejsou ani příliš široce rozevřené, ani příliš uzavřené. Límec s dvěma knoflíčky na stojáčku, nejčastěji nazývaný double button, který může mít všechny tři typy základních úhlů, velmi dobře sluší mužům s dlouhým krkem. Takže pokud dlouhý krk nemáte, nenechejte se někým vmanipulovat do vysokého límce. Také v tomto případě platí, že konfekční obchody nabízí dva až tři úhly límečků. Podobně jako u výztuh je půl tuctu dalších úhlů, které vám ušijí na přání v moderních krejčovstvích. 

Samostatnou límcovou kapitolou jsou límce button down, které díky malým knoflíčkům v rozích límců zajišťují, že špičky límce košile "neopouští" sako nebo svetr. Má svůj původ ve Spojených státech a za jeho vynálezem nestojí nikdo jiný než jedna z košilových ikon Brooks Brothers. V němčině o něm sem tam uslyšíte jako o "Polo-Kragen", límec pro hráče koňského póla. Zřídka se setkáte s neobyčejnými typy límečků, jako je ten s malými kulatými dírkami v rozích, do kterého se navléká ozdobná jehlice. Ta má za úkol doslova vynést kravatový uzel dopředu před límec. Další méně obvyklou formou je límec se skrytým zapínáním. Límec má na vnitřní straně špičky malá poutka, která se připínají na malé knoflíčky přišité na košili. Způsobuje to podobný efekt jako u předchozí varianty, límec je doslova "přilepený" ke košili.

Častěji vídaným, avšak mylně interpretovaným je tzv. frakový límec, který se kvůli neznalosti mužů a neodbornosti prodávajících dostal do smokingu. Frakový límec je tvořen stojáčkem s malými rožky ohnutými dopředu. K fraku je vhodný, respektive přípustný jen bílý motýlek, ke smokingu černý, tmavě modrý nebo bordó. Tmavé motýlky vytvářejí na krku "efekt obojku", což nevypadá s tímto límečkem dobře. Více než špatný je výsledek u mužů, kteří mají široký krk a zátylek, kdy vzniká jev "buldoka s obojkem". Pro úplnost dodám, že do smokingu je určen límec běžný, tedy ohnutý a to s úhly takovými, aby vám co nejvíce slušel.

O košilích a ostatních pánských oděvech jsem nasbíral spousty informací. Jako autor první české knihy o oděvech mužů toho mám pro vás hodně. Pokud knihu chcete mít u sebe a navíc s věnováním a podpisem, objednejte si ji v mém e-shopu zde >>