Návod, jak jednat se snobem. Díl 1/2

09.12.2020

Už jste někdy ocitli v blízkosti někoho, kdo si myslel, že je lepší než vy? Nebo jste zažili opovrhování lidmi, kteří si očividně myslí, že jste méně než oni? Možná, že jste se také podřídili nějakému souboru pravidel, která nastavil někdo jiný jen pro své vlastní uspokojení a jeho tzv. standardy. V každém případě z těchto tří uvedených jste se stali "obětí" snobství někoho jiného.

Zdroj obrázku: cosmopolitan.ro

Snoby najdete je v jakémkoli městě, na jejich okrajích i v regionech na vesnicích. Můžete se s nimi setkat všude. Na úřadech, v práci i ve škole. V podobě muže i v těle ženy. Často je poznáte podle toho, že si myslí a dávají najevo, že jsou lepší než kdokoli jiný. Kolem sebe mají mnohdy spousty lidí, přesto však strádají na poli opravdových přátelství. Důvodem je fakt, že jim záleží více na nich samotných než na ostatních. Je jedno, jaké je vaše sociální postavení, čím jste a kolik vyděláváte. Není žádný důvod, abyste se chovali snobsky a byli snobem. Jedním ze základních pilířů moderní etikety je projev úcty a respektu k ostatním. Snobství je toho pravým opakem.

Pokud vedle sebe postavím základní rysy snobů a dobře vychovaných lidí, snáze se objeví typické znaky, které obě skupiny od sebe odlišují.

Vlastnosti snoba:

Snobové obvykle ostatním znepříjemňují život tím, že trvají na svých konkrétních pravidlech, která nemusí být vhodná pro všechny. Tato pravidla mohou být založena a absolutních nesmyslech. Například na značce oděvů, které "musíte" nosit, abyste byli pro ně přijatelní. Nebo také na městech, častěji městských částech, které jsou podle jejich standardů pro bydlení přijatelné. Mnohdy také na tom, jaká místa "byste měli" navštěvovat, kam jezdit na dovolenou, které resorty využívat a která místa jsou podřadná.

Snobové často opovrhují ostatními tak, že je nepřijímají na místech či událostech, které neodpovídají jejich příjmu nebo sociálnímu statusu. Snobové se přetvařují, jsou mnohdy falešní a snaží se přimět ostatní, aby si o nich mysleli více, než si zaslouží a než opravdu jsou. Pokud takové osoby "zaženete" do rohu rozumnými argumenty nebo klidným nezájmem, je velmi pravděpodobné, že se budou rvát za to, co jim prospívá a to na úkor ostatních.

Rysy dobře vychované osoby:

Každý, kdo bere vážně dobré mravy se snaží, aby se ostatní vedle něj cítili dobře. Právě příjemné prostředí v jejich blízkosti, komfort druhých a vyjádřená úcta je znamením, že máte co do činění s korektním člověkem. Ve fázi, kdy se tento člověk moderní etiketě učí, případně ji zná, je často ve svém chování méně nápadný, střídmý v projevech a nehlučný. 

Dobře vychovaný člověk neupozorňuje na slabosti či chyby ostatních, na prohřešky proti etiketě nebo na nevhodné oděvy. Nehovoří ve zlém nebo hanlivě o lidech, kteří nejsou přítomni. Naopak. Je tím, který ostatní inspiruje, hledá důvody pro omluvu neznalosti nebo nezkušenosti druhých a před posměchem jim nabízí pomoc a inspiraci.

Definice snoba

Snobství lze rozdělit na dvě skupiny. Individuální snobi a kolektivní snobi. Myšlení snoba-jednotlivce vytváří jeho vlastní dojem, že je lepší než kdokoli jiný. A to v jedné nebo i několika oblastech života. Snobové obvykle dávají přednost visačkám se jménem konkrétního návrháře než kvalitě oděvu. To proto, aby na lidi kolem sebe tímto falešným dojmem zapůsobili.

Skupinové snobství je trochu jiné. Pokud si všimnete skupiny, která "diktuje", co je nebo není přijatelné podle často nelogických standardů stanovených vůdci skupiny, mohou být členové této skupiny, řídící se těmito pravidly, považováni za snoby nebo se jako snobi projevovat. Dobrým příkladem snad bude skupina nadšenců do aut považující každého, kdo nemá "nabušenou káru" za méněcenného a nehodného jejich pozornosti. Jako příklad jistě poslouží také skupina dívek, která propaguje a nosí například doplňky určité značky, které ony samy považují nejlepší. Také ve sportu nebo v gastro scéně můžeme nalézt skupiny snobů. Ti, kteří chodí jen na určitá golfová hřiště a předvádějí tam svá auta, bagy či hole nebo ti, kteří pohrdají vegany a obráceně také ti, kteří odsuzují "masožrouty".

Ve skutečnosti jsou snobi často mentálně slabí lidé, kteří se spoléhají na vnější faktory. Ty je z jejich pohledu a pro jejich účel lépe definují. Nesoustředí se na své vlastní hodnoty, které jsou cíleně skryté. V rozhovorech s nimi často najdete množství konkrétních značek, výrobců a míst, které mají pramálo společného s tím, kým vlastně jsou. Dobře vychovaní lidé, muži i ženy mezi vámi, mobilizují každý den sílu vlastního charakteru, aby udělali správnou věc. Aby se vědomě i podvědomě řídili tím, co je vhodné, pro danou situaci správné a korektní z pohledu celku. Tato síla, jemná síla, zahrnuje laskavost a respekt k ostatním. A to včetně těch, kteří nespadají do stejné sociální nebo ekonomické skupiny. A také ke snobům.

Jak se vypořádat se snobem, jak naučit vaše děti vyhnout se snobství a na co je třeba důrazně dbát, bude obsahem druhého dílu. Už příští týden.


Nenechte si ujít vydání druhého dílu a dalších dávek stylu. Přihlaste se k odběru článků.

Abych vás mohl správně oslovovat a vy jste článek nezmeškali, vyplňte, prosím tento formulář. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.