Pozor. Po přečtení můžete začít nosit klobouk.

25.01.2021

"Největší frajeřina je, když ti není zima," slyšel jsem několikrát od svého tatínka, který mě inspiroval k nošení jistých typů oděvů. Pravda je, že klobouk, který je předmětem dnešního článku, nenosil, ale tím se myslím úmyslně odlišoval od mého dědečka, jeho tatínka. Ten bez něj na veřejnost téměř nechodil. Ke cti oběma nutno říct, že se v oblékání značně odlišovali, ale spojovala je myšlenka, že oděvy a doplňky musí být hezké a praktické zároveň.

Zdroj obrázku: askgramps.org

Klobouky jsou jednou z nejzajímavějších pokrývek hlavy. Jejich variabilita, množství tvarů, barev a způsobů nošení je řadí mezi univerzální doplňky. Dnes je k mému zármutku vídám na hlavách lidí kolem méně, než bych snesl. Na druhou stranu nutno dodat, že jejich obrození, tedy častější výskyt v nabídce prodejců a také nošení na hlavách, není možno přehlédnout. Jen malá část konfekčních obchodů, byť jsou dnes na pokraji svých sil, nenabízí ve své kolekci klobouky. Zde mám na mysli jak pánské, tak i dámské verze.

Vybere si klobouk vás nebo vy ho?

Je leden, nebudu se tedy věnovat všem kloboukům. Ty letní nechám stranou, jistě se k nim vrátím. Klobouky do chladného počasí jsou dosti obsáhlým tématem. Dotkneme se psychologie nošení klobouků, popíšu vám jejich anatomii, základní typy a skončíme tím, z čeho jsou nejčastěji vyrobeny. Začněme psychologií klobouku, která pro jeho nositele i pro ty, kteří se s "okloboukovaným" jedincem setkávají, hraje velkou roli. 

Kdo klobouk někdy kupoval ví, že to není člověk, který rozhoduje o tom, který klobouk si vybere. S jistou nadsázkou si klobouk vybere tu správnou hlavu. Některé klobouky prostě není snadné nosit, nesouzní totiž s vaší osobností. Buď na něj ještě nemáte, dalo by se říct, nebo jste už o kloboukovou třídu dále.

Noste klobouk šikmo

Klobouk si vyberete výhradně tak, že ho vyzkoušíte v prodejně. Vyberte si neutrální barvu. Velmi dobrý začátek je temně šedá nebo tmavě hnědá. Nasaďte jej správně, tedy tak, aby sedl těsně nad vaše uši a mírně jej nakloňte na jednu stranu. Nejčastěji vás to bude svádět k té straně, na kterou se češete. U mě je to doprava. Podívejte se do zrcadla a požádejte prodávající, zda s ním můžete vyjít ven. Až při východu ven poznáte, zda jste si souzeni a zda klobouk, který jste si vybrali, opravdu unesete. 

Někdy vás totiž klobouk ven nepustí. Dostaví se jakýsi zvláštní pocit, že jej musíte vrátit zpět.

V klobouku máte najednou více místa

Lidem v klobouku ostatní lidé tak trošku uhýbají. Nejsem si jistý, v čem to vězí, ale mám vyzkoušeno, že se mi chodí lépe. Mám více prostoru. Klobouk zřejmě přitahuje pozornost, což znamená, že vás lidé okolo lépe vidí. Na druhou stranu však klobouk svému nositeli dodává dříve zmíněný pocit sebevědomí a ten, jak známo, ostatní nutí k respektu.

Klobouk se skládá z několika ryze funkčních částí, které jsou doplněny estetickými prvky. Těmi dvěma nejviditelnějšími je krempa a dýnko. Dýnko kryje vaši hlavu a krempa má za úkol chránit váš obličej a krk před sluncem. U těch zimních však častěji proti mžení, deštíku nebo sněhu. Dýnko má většinou pro jednotlivé tvary charakteristické promáčknutí, tedy korunu. Buď jen nahoře, nebo také se dvěma "oky" vepředu, případně je promáčknutí po celém okraji. 

Viditelnou estetickou částí je tkanice, většinou doplněná mašlí. Pánské klobouky mají mašli vlevo, dámské vpravo.

To, aby byly obě ozdoby dobře vidět, když jde žena s mužem, on po její levici. Obě ozdoby jsou tak na vnějších stranách daného páru. Vnitřní část je mnohdy doplněna lesklou viskózovou podšívkou a potním páskem z bavlny, která dobře saje. Často uvnitř najdete také malou ozdobnou mašličku z černé tenké tkanice a pochopitelně také jméno výrobce a typ materiálu.

Proč je nejlepší králík?

Klobouky mají různé tvary a různá pevně ustálená jména a názvy. To je téma na samostatný díl, který vám s radostí dopřeji v budoucnu. Nyní k slíbeným materiálům. Nejčastěji používaným materiálem na výrobu je plsť. Konkrétně plsť z králičí srsti, která má pro kloboučnictví nejlepší vlastnost svým přerušovaným dřeňovým kanálkem. Na povrchu králičí, podobně jako i zaječí srsti se nacházejí šupinky, které plstění umožňují. Tento materiál je také na omak velmi hladký, a příjemný. 

Plsť je možné vyrobit také z jemné ovčí nebo jehněčí vlny, případně z vlny dalších zvířat, která má vhodné vlastnosti.

Jen pro komplexnost těchto základních informací dodávám, že ten, jenž vyrábí klobouky na zakázku, se nazývá modista. Jelikož jde však nejčastěji o ženy, je mnohem známější výraz modistka. Pokud tíhnete k českým produktům, jistě najdete dostatek možností v továrně na klobouky. Tato tři slova, respektive první písmena a slabiky, stojí pro jméno světoznámé značky Tonak. Váš budoucí klobouk si také můžete nechat vytvořit na zakázku. To však doporučuji až poté, co vyzkoušíte některé konfekční. 

Nosíte je nebo "nenávidíte"?

Nosíte klobouk? Nebo jste zarytými odpůrci něčeho podobného. Napište mi váš názor a pokud si myslíte, že někdo ve vaší blízkosti tuto informaci ocení, článek, prosím, sdílejte. 

P.S. Ještě něco. Už nyní si můžete naplánovat vaši osobní účast na zcela nových kurzech pro veřejnost. Termíny jsou už na celý rok naplánované. V Praze i v Brně. Kurzem můžete udělat radost také vaší partnerce nebo manželovi. O balení voucheru se nestaráte, to zařídíme my.

Vyberte si tady >>