Král čepic. Proč a jak nosit baret 1/2

02.11.2021

Máte chuť na dobrodružství? Máte touhu odlišit se od většiny osob kolem vás? Baret je dostupnou a vskutku nepřehlédnutelnou variantou. Pokud jej však unesete a překonáte stovky pohledů, které budou směřovat k vám a k vaší hlavě. Jistě vám bude slušet, baret totiž sluší každému, ať jste žena nebo muž. 

Zdroj obrázku: hatshopping.com

K dokonalému splynutí baretu je také třeba nenápadně intelektuální a jistou formou umělecké srdce, které je přitahováno romantikou časů dávno minulých.

Nikdo mu tehdy nechtěl odporovat. 

Postavit se názoru tak vlivného státníka, jakým byl Napoleon III, civilním jménem Charles Louis Napoléon Bonaparte, nebylo obvykle dobrým rozhodnutím. Ani jeho rozhodnutí nebyla vždy dobrá a někdy ani hodna jeho úřadu. Během tzv. Druhé republiky, mezi léty 1848 a 1852, byl francouzským prezidentem. Druhý prosincový den roku 1851, během státního převratu, nechal rozpustit Národní shromáždění, velkou část opozičních politiků zatknout a tři dny krvavých bojů rozhodly o jeho vítězství. Jeho úřad prezidenta skončil tím, že sám sebe v roce následujícím prohlásil za císaře a svoji zemi za tzv. Druhé císařství. 

Zdroj obrázku: hatshopping.com

Co by to byl za císaře, kdyby neodpočíval.

Velmi často se vydával se svojí ženou Eugénií do Baskicka, které nyní leží z části na francouzském, většinou však na španělském území. Během svých cest si všiml všudypřítomné zvláštní čepice, kterou tamní lidé, horalé, na hlavách nosili. Začal jim říkat "béret basque". A baskická čepice byla na světě. 

Mylně opomenul, že tuto čepici ještě dříve nosili obyvatele francouzské historické provincie Béarn. 

Opomenul také, že téměř stejnou čepici, dříve pletenou z ovčí vlny, nosily mimo Béarn a Baskicko snad všechny národy obývající část jihozápadní Francie včetně Gascogne.

Zdroj obrázku: thelins.de

Nikdo si nedovolil jej opravovat. 

Jeho označení se vžilo natolik, že velká část světa považuje nyní baret za synonymum pro čepici Basků. Jen pro zajímavost. Ve Skandinávii a v Holandsku dříve nikdo neoznačil tuto čepici jinak než "Alpenmütze", tedy alpská čepice nebo "Alpino". Z jihozápadní Francie se tato typická čepice dostala do Paříže a odtud dále po celé zemi. U Francouzů i Francouzek se této čepici dostalo velké obliby. Někteří si uvědomili pouze její technické, tedy termoizolační vlastnosti, hřála temeno hlavy a poskytovala stín proti slunci. Jiní, nedivme se, objevili její estetickou stránku věci, kdy elegantně a ležérně padala na jednu či druhou stranu a navozovala dojem bezstarostnosti.

Zdroj obrázku: cosmopolitan.com

Celá tento příběh vyústil ve vznik opravdového, lidem zvoleného krále všech čepic, tichý protest proti okupantům a zákaz jeho nošení. O tom více v další, druhé části.

Pokud vás však už dnes nadchla myšlenka, že vám už vlasy nenavlhnou, nebudou létat ve větru, jak se mu (větru) zachce a ještě vám bude tepleji, těšte se už příští týden na pokračování této dobrodružné story o králi čepic - baretu. Pak se možná vydáte na nákup.

Zdroje některých informací: Musée du Béret du Balmaseda, Musée du Béret du Nay, The Beret Project