Průvodce návštěvou Wimbledonu. Aby vás tam pustili...

12.07.2023

Existuje vůbec nějaký dress code pro tenisový turnaj ve Wimbledonu? Pravděpodobně neuniklo vaší pozornosti, že všichni tenisté na kurtech "The Championship" nosí oděvy bílé barvy. Wimbledonský "celobílý" oděvní předpis je na kurtu povinný. Ale jaký je důvod? A co mají nosit diváci a hosté? 

O co vlastně jde?

Wimbledon je tenisový pojem, přestože se přesně takto jmenuje nejen celý jihozápadní londýnský okres, ale také města v Austrálii, na Novém Zélandu i ve Spojených státech. Tato prestižní tenisová soutěž, nejstarší tenisový turnaj na světě, se koná v prostorách All England Lawn Tennis Clubu už od roku 1877, tedy 146 let tradičně počátkem léta. 

Být vylosováni, abyste si mohli koupit vstupenky a vyrazit, je jen jednou částí. Zájem o turnaje daleko převyšuje počet možných míst, proto nelze vstupenku koupit se zárukou. Jde o los, pokud jsem vše na oficiálních stránkách pochopil správně. Případně si můžete v noční frontě na vstupenku vystát nárok. Neméně důležité jako vstupenka, a možná ještě důležitější (k tomu se ještě dostanete níže), je mít adekvátní, tedy vhodný oděv.

Existuje ve Wimbledonu oděvní předpis?

Odpověď zní, že pro hráčky a hráče ano. Wimbledonský bílý dress code je na kurtu povinný. Důvodem je přísný oděvní předpis:

"Závodníci musí být oblečeni ve vhodném tenisovém oděvu, který je téměř celý bílý, a to platí od okamžiku, kdy hráč vstoupí na kurt. Bílá nezahrnuje téměř bílou nebo smetanovou."

Bílé pravidlo zahrnuje také boty a do roku 2022 také spodní prádlo. Jediný přijatelný barevný pruh je povolen na výstřihu, rukávech, kalhotách, u žen na sukni, dále pak na potítkách a pokrývkách hlavy. Ani pak nemohou být širší než 10 mm.

Proč hráčky a hráči Wimbledonu vlastně nosí bílou barvu? 

Počátek tenisové bílé se údajně datuje do 19. století. Když byl turnaj v roce 1877 zahájen, bylo rozhodnuto, že ideální barvou pro hráče bude bílá. Myšlenka za tímto rozhodnutím byla, že bílé oblečení pomůže hráče ochladit, rozumějte nepřitahuje sluneční paprsky. Druhým důvodem bylo minimalizovat viditelné skvrny od potu. Jak známo, na bílé je vlhkost vidět nejméně.

Oděvní protokol pro diváky

Pro diváky neexistují žádné oficiální pokyny, co se barev týče. O barvy zde tedy nejde. Ale je nepsané pravidlo, že byste oděvy měli vybírat velmi moudře. Pokud budete mít to štěstí a budete pozváni do Royal Box, toto pravidlo platí obzvlášť.

Royal Box, tedy královská lóže, slouží k zábavě přátel a hostů Wimbledonu od roku 1922. Královská lóže má 74 míst k sezení. Každý host sedí na tmavě zelené proutěné židli tradičního výrobce Lloyd Loom.

Do této sekce jsou zvány britské a zámořské královské rodiny, státníci, lidé z tenisového světa, bývalí proslulí hráči a hráčky. Avšak také obchodní partneři, zástupci britské ozbrojené síly, významných mediálních organizací i příznivci britského tenisu. A také další osobnosti kultury a společenského života. Jistá šance, že se do této skupiny dostanete (nebo v ní už jste), tady je.

Hosté jsou také zváni do klubovny na oběd, čaj a nápoje. Právě prostředí, společnost a příležitost definuje oděvní protokol a etiketa. Vaše oblečení má být dle předpisu elegantní, optimálně oblek s košilí a hedvábnou kravatou, případně namísto obleku separátní kalhoty a sako. Nohám je dopřána tradiční hnědá barva šněrovacích brogovaných bot. Dámy volí nejčastěji šaty, případně světlé kostýmy a vhodné doplňky, nejčastěji sluneční brýle, menší kabelky a boty na podpatku. Dámám ani pánům se nedoporučuje nosit klobouk, protože může stínit ve výhledu osob za nimi. 

A lze to nějak "ošulit"?

Nerespektovat toto nařízení se nevyplatí. Jednou z nejznámějších kauz tohoto typu bylo odepření vstupu slavnému pilotu Formule 1 Lewisi Hamiltonovi v roce 2015. Šampion Formule 1 nebyl vpuštěn do lóže a nesměl sledovat mužské finále mezi Federerem a Djokovičem. Byl doslova vykázán z centrálního kurtu Wimbledonu, protože nedodržel oděvní pravidla. Krátce před začátkem zápasu zveřejnil na Instagramu obrázek, na kterém je vidět jeho pozvání ke sledování zápasu v královské lóži. Závodník k tomu napsal: 

"Jsem na cestě do Wimbledonu, abych sledoval finále! Je mi ctí, že jsem byl pozván ke sledování mužského finále z královské lóže!"

Přesto, když se finále odehrávalo, zůstalo Hamiltonovo místo prázdné. Jak zmíněno výše, od mužů pozvaných do královské lóže se očekává, že budou mít na sobě sako, kravatu a boty. Pochopitelně také kalhoty a košili. Na druhém snímku, který Hamilton v neděli zveřejnil na svém účtu na Instagramu s popiskem "Wimbledon", neměl na sobě ani sako, ani kravatu. Hamiltonův mluvčí uvedl: "Kvůli nešťastnému nedorozumění ohledně dress code ve Wimbledonu je Lewis velmi zklamaný, že se nezúčastnil mužského finále."

Reakce z druhé strany na sebe nenechala dlouho čekat. Mluvčí Wimbledonu potvrdil, že Hamilton se měl zápasu zúčastnit, ale nechtěl komentovat důvod. Na otázku, zda to mohlo být kvůli oděvu odpověděl: "Pokud by nebyl adekvátně oblečen, dalo by se z toho vyvodit, že by nebyl vpuštěn. Pokud by přišel bez saka, kravaty nebo bot, měl by dvě možnosti: nezůstat, nebo si jít pro věci, které mu chybí."

Takže co na sebe?

Ačkoli to není nezbytné, mnoho mužů účastnících se zápasů ve Wimbledonu se rozhodne nosit své nejlepší letní obleky, případně kombinací saka a kalhot. A to bez ohledu na to, zda jsou nebo nejsou zváni do Royal Box. Jednou z nejlepších možností je modrý nebo šedý oblek. Pokud vás to trošku děsí, poslechněte si 39. epizodu mého podcasttu o letních materiálech na obleky, kterými prostoupí každý vánek. Oblíbenosti se dostává světlým letním sakům a lehkým chinos, doplněným košilí bez kravaty, trikem s výstřihem nebo polo trikem...

Zajímá vás víc? 

Poslechněte si konkrétní tipy i to, co si na sebe nebrat v 76. epizodě mého podcastu všude tam, kde je. Například na:  

Zdroje: wimbledon.com, wikipedia.com, gq.com

Autor článku: Daniel Šmíd

Mluví a píše o chování a oděvech. Učí ve firmách, jak mluvit a jednat s klienty a budovat s nimi přátelské vztahy. Vede kurzy, jak prezentovat procesy i produkty. Přednáší otevřenou komunikaci, kultivovaný projev a obchodní etiketu.

Zobrazit více o Danielovi >>